Etyka

„Astrolog to kapłan w świątyni kosmosu. Przemawia w imieniu starożytnych bogów, którzy rezydują w tym, co najodleglejsze i najbardziej skryte[…] Astrolog musi uprawiać swa naukę czerpiąc z głębokich i pięknych przekonań, które żyją w nim samym. Musi zdawać sobie sprawę ze swej odpowiedzialności nie tylko wobec klienta, lecz również w obliczu nieskończonej gromady gwiazd, którym oddał się za sługę.”

Manly Palmer Hall „The Philosophy of Astrology”

 

Warto czasami zastanowić się, jakie cechy powinien posiadać dobry astrolog. Albo jeszcze inaczej: jak powinien postępować astrolog, aby być rzeczywiście dobrym życiowym doradcą. Pomijając wszystkie inne aspekty, dotyczące posiadanej wiedzy, najważniejsze jest uświadomić sobie, że do gabinetu astrologa przychodzą osoby, które oczekują pomocy, porady, wyprostowania życiowej ścieżki. Zatem niezmiernie ważne jest, jak wizyta ta, wpłynie na życie zainteresowanego.

Magia słów ma za zadanie dać otuchę drugiej osobie. Nie wolno jej natomiast mówić, co powinna robić. Jeśli pomagasz komuś dźwigać problemy, to musisz widzieć proces doskonalenia się tej osoby i chcieć w tym procesie uczestniczyć. Nie wolno straszyć klienta, bo astroterapia polega na umacnianiu człowieka, na doradzaniu i uświadamianiu mu, że kształt życia zależy wyłącznie od niego. Wzięcie odpowiedzialności za własne życie sprawia, ze człowiek staje się naprawdę wolny od cierpienia.

A czym jest cierpienie? To tarcie między istotą ludzką, a prawami rządzącymi wszechświatem. Dopóki człowiek buntuje się przeciwko tym prawom, dopóty będzie się męczył. Każdego ranka będzie się budził z pytaniem o sens swojej egzystencji, o przyczynę wszelkiego istnienia, o powód bólu, strapień i trosk. A jak współistnieć w zgodzie z kosmicznymi zasadami, jeśli nawet ich się nie zna? Po to właśnie istnieje astrologia, aby móc poznawać i rozumieć uniwersum i swoje w nim miejsce. Taka jest najważniejsza rola astrologa.

W swojej pracy astrolog musi pamiętać, ze przydatna jest rozmowa z klientem. Być może w trakcie takiego spotkania omawianie horoskopu zamieni się we wspierającą klienta psychoterapię. Dlatego też najlepszy astrolog to taki, który jest dobrym psychologiem. Przede wszystkim taki, który ma pozytywne podejście do życia, do świata, do innych ludzi. Poprzez konsultację należy człowieka budować i wzmacniać, a nie krytykować, osłabiać, poniżać i przedstawiać jako pełną wad i problemów żałosną godną współczucia istotę.

Niezbędna jest wyraźna zgoda zainteresowanego na postawienie horoskopu. Nie wolno tego robić bez jego wiedzy, chociaż na pewno można zrobić horoskop dziecku na życzenie jednego z rodziców. Wówczas rodzice mogą lepiej, pełniej i bardziej skutecznie pomagać dziecku na drodze jego dorastania i rozwoju. Natomiast opowiadanie o obcej osobie innej obcej osobie dla zaspokojenia próżnej ciekawości jest bardzo nieetyczne. Trochę przypomina to naruszanie lekarskiej tajemnicy.

Astrologia to nie wróżbiarstwo i cyrkowe sztuczki, polegające na zgadywaniu, co może się przydarzyć. Rzetelna astroterapia może być wzbogacona o wywiad z klientem, bo pomoże astrologowi wychwycić najistotniejsze sprawy, które warto omówić w pierwszej kolejności. Mandala urodzeniowa pokazuje tyle treści, ze można kilka dni mówić o tym, co człowieka w jego życiu dotyka. Zazwyczaj jednak klient nie jest w stanie wszystkiego usłyszeć i zapamiętać. Często bezpośredni kontakt pomaga ocenić, które informacje są na ten moment najbardziej istotne.

A zatem, co jest najważniejsze w pracy astropsychologa? Po pierwsze: rzetelność, czyli uczciwa i cierpliwa praca nad horoskopem, aby umieć przekazać zainteresowanemu jak najwięcej i nie przegapić tego, co najbardziej boli. Po drugie: etyka, czyli uświadomienie sobie, na ile chcę i mogę wziąć na siebie odpowiedzialność za czyjeś życie, łącznie z karmicznymi długami. Po trzecie: pomoc, czyli wspieranie i wzmacnianie człowieka poprzez uzmysłowienie mu tkwiących w nim sił i możliwości. Po czwarte: skromność, czyli pozwolenie klientowi na dokonanie wyboru zgodnie z jego wolą, bez podkreślania swojego monopolu na nieomylność. Po piąte: rozwój, czyli ciągła praca nad sobą, ze świadomością, że im wyższy poziom konsultanta, tym wyższy poziom interpretacji horoskopu.

Bogusława M. Andrzejewska
Bogusława M. Andrzejewska

Promotorka radości i pozytywnego myślenia, trenerka rozwoju osobistego i duchowa nauczycielka. Pisarka i publicystka, Redaktor Naczelna elektronicznego magazynu „Medium”. Autorka wielu poradników rozwoju. Astropsycholog i numerolog oraz konsultantka NAO. Prowadzi szkolenia na temat wiedzy duchowej i prosperity. Pracuje z Aniołami, robi odczyty w Kronikach Akaszy. Jest nauczycielką Reiki i miłośniczką kryształów, kotów oraz drzew. W wolnym czasie pisze wiersze.

Artykuły: 621
0
    0
    Twój koszyk
    Nie masz żadnych produktówPowrót do sklepu