Główna    Horoskopy i analizy   Kursy i konsultacje   Kroniki Akaszy  Publikacje   O mnie    Mapa strony

 

Historia Reiki

 

Do poczytania:

Prosperita

Myślenie kwantowe

Inspiracje Prosperity

Boskie Portfolio

Warsztaty

 

Uzdrawianie

Psychosomatyka

Wybaczanie

Wewnętrzne dziecko

Miłość bezwarunkowa

Kodowanie

Metoda Evelyn Monahan

Afirmacja

Mapa Marzeń

Felinoterapia

Żywioły

Aura Soma

Aromaterapia

Związki

Harmonia serca

Emocje

NAO

 

Czakry

Numerologia

Astrologia

Astrologia Wedyjska

Sny

Anioły

 

Reiki

Co to jest Reiki?

Historia

Linia przekazu

Udzielanie

Wymiana energetyczna

Mistrzowie

Uzdrawianie w Reiki

Delikatność

Krąg Reiki

Reiki i radość

Źródło młodości

Reiki dla dzieci

Intencja

Reiki i Anioły

Z miłością

Bezpiecznie

Trwałość

Kontrowersje

Pierwsza zasada

Druga zasada

Trzecia zasada

Czwarta zasada

Piąta zasada

Zasady w życiu

Szczęście z Reiki

Prostota Reiki

Śmierć i Reiki

Inne Reiki

Naukowo

Skuteczniej

Książki i strony

 

Kroniki Akaszy

Medytacja

Przebudzenie

Artykuły

Publikacje

Lektury

Linki

 

 

Mikao Usui

 

Usui Reiki Ryoho oznacza dosłownie "Metoda Uzdrawiania Uniwersalną Energią Życia wg Usui".

 

Historia tego systemu skrywa wciąż wiele tajemnic i niejasności. Został stworzony przez Mikao Usui, który urodził się 15 sierpnia 1865 w miasteczku Yago. Usui ukończył wyższe wykształcenie i otrzymał doktorat z literatury. Płynnie posługiwał się obcymi językami, uczył się zachodniej medycyny, teologii i filozofii.

W 1892 w Kyoto panowała epidemia cholery, która zaatakowała także Mikao Usui. W czasie choroby przeżył doświadczenia z pogranicza śmierci i to one właśnie spowodowały u niego zainteresowanie naukami ezoterycznymi i systemami duchowego uzdrawiania. Chcąc zrozumieć sens swoich wizji, Usui rozpoczął poszukiwania sposobów pracy z energią, przede wszystkim po to, aby pomagać innym. Jego rodzina otwarcie protestowała przeciwko takim pomysłom. W trakcie podróży i badań trafił na buddyjską sektę Shingon, gdzie znalazł przyjaciół i zrozumienie. Wstąpił zatem do owej sekty i nie ustawał w badaniach nad technikami uzdrawiania, inwestując w to mnóstwo pieniędzy i czasu. Zbierając do celów badawczych starożytne teksty, trafił między innymi na „Tantrę Olśniewającego Blasku (The Tantra of the Lightning Flash)”, co było jednym z najważniejszych odkryć dla utworzenia systemu Reiki.

 

Według niektórych przekazów w 1914 roku udał się na górę Kurama, aby pościć i w odosobnieniu praktykować medytację. Po 21 dniach w błyskach oślepiającego światła zobaczył tajemnicze symbole. Doświadczył strumienia energii REIKI i otrzymał dar uzdrawiania, a także odpowiedź na nurtujące go od lat pytania dotyczące niesienia chorym pomocy. Wypróbował uzdrawianie najpierw na sobie i swoich bliskich. Ponieważ efekty były zadowalające, postanowił przekazać swoją metodę innym. W kwietniu 1922 założył Stowarzyszenie Metody Uzdrawiania Usui (po jap. USUI REIKI RYOHO GAKKAI) i sam był pierwszym przewodniczącym. Jego następcą został Juzaburo Ushida. Stowarzyszenie to istnieje i działa po dziś dzień.

W tym samym czasie otworzył klinikę w Harajuku - Aoyama w Tokio. Nie tylko udzielał zabiegów leczniczych, ale również nauczał swojej metody innych. Wkrótce jego klinika stała się zbyt mała aby pomieścić wszystkich chętnych, więc Mikao Usui założył w lutym 1925 roku nową klinikę w Nakano pod Tokio. Ponieważ jego sława stawała się coraz większa, podróżował po całej Japonii. Podczas swojego pobytu w Fukuyama, 9 marca 1926 roku, Mikao Usui zmarł na wylew. Miał 62 lata. Został pochowany na cmentarzu przy świątyni Saihoji w Toyotoma (Tokio). W ciągu zaledwie paru lat Mikao Usui nauczył ReiKi ponad 2000 osób!

Jednym z uczniów Mikao Usui był emerytowany chirurg wojskowy Chujiro Hayashi. Założył on własną klinikę i szkołę REIKI pod nazwą Hayashi ReiKi Kenkyukai. Jego metody uzdrawiania i nauczania były oparte na Usui REIKI Ryoho, lecz Hayashi wprowadził pewne zmiany.

Któregoś dnia do jego kliniki trafiła ciężko chora Hawayo Takata, którą czekała poważna i niezbyt bezpieczna operacja. Lekarze nie potrafili obiecać jej wyzdrowienia. Codziennie była poddawana zabiegom Reiki  i po 4 miesiącach pobytu w klinice doktora Hayashi, Hawayo Takata była zupełnie zdrowa. Zrobiło to na niej wielkie wrażenie i poprosiła dr Hayashi o nauczenie jej tej metody. Po jego żonie Takata była druga kobietą która otrzymała inicjacje Reiki. Pierwszy stopień otrzymała wiosną 1936r. Pracowała przy boku dra Hayashi przez rok i w 1937 roku otrzymała drugi stopień Reiki. Latem 1937r. powróciła na Hawaje i założyła tam klinikę Reiki. Odniosła duże osiągnięcia w swojej działalności. Dr Hayashi systematycznie wzywał ją do Japonii, aby utrzymywała kontakt z pozostałymi praktykantami REIKI oraz pracownikami kliniki.

 

              

Dr Chujiro Hayashi                Hawayo Takata 

 

W 1941 Chujiro Hayashi zdecydował się na odejście w buddyjskiej medytacji. Przed śmiercią wyznaczył swoją żonę, Chie Hayashi, na drugiego przewodniczącego Hayashi REIKI Kenkyukai. Zwołał też spotkanie kilku swoich uczniów-mistrzów REIKI i przekazał im ostatnie słowa. Wśród osób żegnających doktora Hayashi była także Hawayo Takata.

Od tego czasu Hawayo Takata nie miała kontaktu z organizacjami REIKI w Japonii. Rozpoczęła nauczanie REIKI w USA pod nazwą Usui Shiki Ryoho. Wyszkoliła 22 nauczycieli. Wprowadziła wiele zmian i uproszczeń, aby japońska metoda ezoteryczna stała się zrozumiała dla człowieka Zachodu. Linię zapoczątkowaną przez Takatę Japończycy nazywają zachodnią gałęzią REIKI. W zasadzie to właśnie Hawayo Takata zawdzięczamy, ze REIKI wydostała się poza granice Japonii i dotarła do nas.

Po śmierci Hawayo Takata, 12 grudnia 1980 roku, jej wnuczka Phillis Lei Furumoto ogłosiła się "Wielkim Mistrzem" i "Spadkobierczynią Linii Przekazu" oraz założyła organizację "REIKI Alliance", która  systematycznie zwołuje spotkania mistrzów w celu szkoleń i dbałości o wierność przekazu. Większość mistrzów wyszkolonych przez Hawayo Takata współpracowała z Phyllis i uznawała jej zwierzchnictwo w ramach zachodniego REIKI. Niektórzy z mistrzów odsunęli się od niej i założyli własne szkoły oraz stowarzyszenia. Stąd mnogość form nauczania i praktykowania REIKI na Zachodzie.

   

 

Po śmierci Phyllis Lei Furumoto w 2019 roku, przewodniczącym Alliance Reiki został Johannes Reindl. Nie należę do Alliance Reiki, ale jest to ciągle bliskie mi duchowo ugrupowanie ze względu na moją linię przekazu, która mocno jest ze stowarzyszeniem związana.

Dla niektórych linia przekazu jest ważna, ponieważ świadczy o czystości nauk. Początkowo miało to sens, ponieważ Reiki była wyłącznie przekazem ustnym. Obecnie wydano sporo książek na ten temat, a nauczyciele przygotowują swoje skrypty. Mamy coraz więcej źródeł, z których możemy korzystać, by zaczerpnąć wiedzy. Przekaz przestał być mówiony, jest spisywany. Nawet tajemne niegdyś znaki są ogólnie dostępne. W pewien sposób jest to związane ze zmianami na świecie i nic w tym niewłaściwego. Wszystko jest w harmonii.

Istnieje widoczny w sieci spór pomiędzy linią japońską reprezentowaną przez Stowarzyszenie Gakkai Reiki, a linią zachodnią wywodzącą się od Hawayo Takaty, ponieważ praca z energią w naszej linii została została znacznie uproszczona. Początkowo zrobił to Chujiro Hayashi, następnie Hawayo Takata, a to spowodowało pewne różnice w metodzie. Nie oznacza to jednak, że przez to system Mikao Usui ucierpiał, ponieważ uzdrawianie w linii zachodniej przynosi doskonałe efekty. Jest też ta linia moim zdaniem bardziej nowoczesna, o wiele prostsza i bardziej duchowa. Niektóre elementy obowiązujące w Japonii początku XX wieku były niezgodne z rozwojem duchowym, z tolerancją i bezwarunkową miłością. Więcej piszę na ten temat w swojej książce, do czytania której serdecznie zapraszam.

Ponadto doświadczenie wielu mistrzów i adeptów REIKI, pracujących zgodnie z zasadami Zachodniego Reiki  wskazuje, że rytuały i ceremonie są potrzebne tylko nam... REIKI płynie zawsze, ilekroć uruchomimy przepływ. Nie bez powodu nazywana jest energią inteligentną. Zatem nie ma jedynie słusznych linii przekazu i jedynie słusznych rytuałów. Uważam, że REIKI pozostaje REIKI bez względu na to, w ilu inicjacjach zostanie udzielona i jakich ceremonii w trakcie doświadczamy.

Bogusława M. Andrzejewska