Główna    Horoskopy i analizy   Kursy i konsultacje   Kroniki Akaszy  Publikacje   O mnie    Mapa strony

 

Psychografologia

 

Do poczytania:

Prosperita

Myślenie kwantowe

Inspiracje Prosperity

Boskie Portfolio

Warsztaty

 

Uzdrawianie

Psychosomatyka

Wybaczanie

Wewnętrzne dziecko

Miłość bezwarunkowa

Kodowanie

Metoda Evelyn Monahan

Afirmacja

Mapa Marzeń

Felinoterapia

Żywioły

Aura Soma

Aromaterapia

Litoterapia

Związki miłosne

Prawdziwe uczucie

Kompromis

Trójkątny dramat

Zazdrość

Wiecznie młodzi

Przyciąganie partnera

Duchowo

Test na związki

Wspólne wakacje

Dlaczego się zakochujemy?

Kobieta Utopiec

Kochając zołzę

Przytulanie

Kochać na nowo

Kochać świadomie

Otwórz serce

Bez ślubu

Mężczyzna w związku

Ostatni raz

Po rozstaniu

Po rozwodzie

Ideał

Równowaga

Etapy uczuć

Stałość

Prostota

Komunikacja

Uprzejmość

Ojcostwo

Akceptowanie

Sens związku

Przyjaźń

Priorytety w związku

O zdradzie

Intymność

Inteligencja seksualna

Korzyści z seksu

Fatalne partnerki

Manipulacje

Udawanie rozkoszy

Seksualność

Dojrzała erotyka

Miłość i seks

 

Harmonia serca

Iluzje

Zaufanie

Harmonia natury

Harmonia celu

Harmonia pragnień

Soul coaching

Wu-Wei

Moja harmonia

Harmonia wyglądu

Harmonia słów

Harmonia odtwórcy

Sens życia

Harmonia energii

Harmonia Światła

Duchowa harmonia

Harmonia spełnienia

Harmonia wzrastania

Harmonia siebie w sobie

Harmonia relacji

Złoty środek

Harmonia dobra

Harmonia rozwoju

Los

 

Emocje

Inteligencja emocjonalna

Gry emocjonalne

Plusy emocji

Bez lęku

Magia spokoju

Gniew

Zawiść i zazdrość

Chwila

Poza oceną

Dystans

Migdałowo

Twórcza siła

 

NAO

Analiza z wyglądu

Kolory

Torebki

 Niewolnice mody

Mowa ciała

Analiza wypowiedzi

Psychografologia

 

Czakry

Numerologia

Astrologia

Astrologia Wedyjska

Sny

Anioły

Reiki

Kroniki Akaszy

Medytacja

Przebudzenie

Artykuły

Publikacje

Lektury

Linki

 

 

 

Od wieków ludzie szukają sposobów na odkrycie tajników duszy drugiego człowieka. Wymyślili więc chiromancję – czytanie z dłoni, psychofizjonomikę – czytanie z rysów twarzy, frenologię – czytanie z kształtu głowy, numerologię, astrologię i inne techniki. Większość z nich traktowana jest obecnie jako nienaukowe pomysły, a funkcję badania i oceny ludzkiego wnętrza w całości przejęła psychologia.

Jedną z nielicznych metod, która jest wykorzystywana w diagnozie psychologicznej jest grafologia, czyli umiejętność analizy osobowości człowieka na podstawie charakteru jego pisma. Na to szczególne podejście grafologia, a właściwie psychografologia, zasłużyła sobie dużym podobieństwem do wielu testów projekcyjnych stosowanych z powodzeniem przez psychologów. Na dobrą sprawę podstawowe zasady, na których opiera się analiza pisma nie odbiegają wiele od podłoża takich badań, jak „Rysunek drzewa” czy „Rysunek domu”. Tak zwana psychoprzestrzeń intersubiektywna funkcjonuje we wszystkich testach, w mowie ciała, w wyglądzie, w wypowiedzi i oczywiście również w piśmie.

Kiedy próbujemy zastanowić się, jak stawiane przez nas litery pokazują nasze wnętrze, warto pomyśleć o próbce pisma, jak o obrazie człowieka. Działa to nieco podobnie jak np. wygląd i gest. Jeśli staniemy w ruchliwym punkcie miasta i zaczniemy obserwować przechodzących ludzi, zauważymy z pewnością, że różnią się od siebie tym, co mają na sobie i tym, jak się poruszają. Ktoś kroczy dumnie w eleganckim garniturze, ktoś inny drepcze ubrany w całości na czarno, ktoś biegnie pospiesznie w niedbałym sportowym odzieniu, ktoś inny człapie noga za nogą w poplamionej i niemodnej sukience.

Podobne wrażenia odczujemy, kiedy rozłożymy przed sobą kartki zapisane przez różne osoby. Jeden tekst wyda nam się staranny, regularny, inny chaotyczny i rozedrgany, jeszcze inny puszy się ozdobnymi, artystycznymi zawijaskami, kolejny jest drobny, nieczytelny, jakby próbował chować się przed światem. I dokładnie tacy są ludzie, którzy te kartki zapisali.

Osoba pisząca starannie, pismem regularnym jest uporządkowana, etyczna, zdyscyplinowana. Pismo nieregularne, rozchwiane świadczy o impulsywności, chwiejności, indywidualizmie i niechęci do wszelkich norm i konwenansów. Jeśli tekst jest drobniutki, prawie niewidoczny, to jego autor też nie chce być zauważany. To nieśmiała, skromna, lękliwa osoba, która niechętnie się wychyla ze swojego kącika. Jest wręcz przeciwnie, kiedy litery są ogromne i pełne rozmachu, wówczas możemy być pewni, że ten kto je stawiał, to człowiek ambitny, śmiały, autorytarny, czujący potrzebę zdobycia rozgłosu.

Idąc dalej tym torem, wyobraźmy sobie teraz osobę, która ma w sobie pełno energii i chęci do działania. Bez wątpienia jej ruchy są pełne dynamiki, a chód mocny i pospieszny. Kiedy idzie, zapewne pochyla się lekko do przodu. Takie też będzie jej pismo: mocne i lekko pochylone do przodu. Ludzie ciekawi życia, witalni i otwarci na nowości z reguły pochylają pismo w prawo, jakby spieszyli się zobaczyć i przeżyć jak najwięcej. Jeśli ponadto umieją cieszyć się życiem, jeśli umieją się w tym pędzie zatrzymać i rozkoszować doświadczeniem, ich pismo stanie się szerokie, soczyste, okrągłe, tak jakby literki zatrzymały się, zasiadły przy suto zastawionym stole i napęczniały od spożytych pyszności. Istnieje przekonanie, że ludzie otyli maja duże poczucie humoru i są zdecydowanie pogodni. Taki też będzie właściciel „otyłych” literek.

Dla odmiany osoba ascetyczna, zgorzkniała i ponura, jest z reguły bardzo szczupła i szara. Nie ma w jej wyglądzie żadnych ozdobników, a jej ruchy są ostre nerwowe i kanciaste. Można domniemywać, że i jej pismo będzie szare, ponure i kanciaste, a litery wąskie, jakby bały się zająć na kartce więcej miejsca niż wypada. Przy czym pamiętajmy, że wąskie pismo świadczy z reguły o dużej oszczędności, powściągliwości, chłodzie, a nie o ilości centymetrów w talii. Podobnie jak pismo szerokie niekoniecznie musi być pismem osoby otyłej, ale na pewno jego autor będzie osobą pogodną i roześmianą.

To wszystko jest tylko maleńką próbką tego, co można zobaczyć w piśmie człowieka. Analiza grafologiczna jest bardzo obszerna i sięga najgłębszych tajników ludzkiej duszy. Dość powiedzieć, że na podstawie pisma możemy określić przeszłość danej osoby, jej upodobania seksualne, szczególne uzdolnienia, poziom wrażliwości, stosunek do autorytetów, umiejętność pracy w zespole. Dzięki grafologii możemy odkryć u badanego człowieka skłonność do nadużywania alkoholu, krętactwo, „lepkie ręce”, tchórzostwo, chwiejność. Bez wątpienia to ważne informacje, jeśli analizujemy pismo potencjalnego partnera na całe życie lub ewentualnego pracownika na stanowisko kasjera w banku.

Tak czy owak psychografologia jest znakomitą metodą diagnostyczną w psychologii, niezastąpioną w psychoterapii i profesjonalnym doborze kadr. Dlatego też zdobywa coraz większe uznanie i każda szanująca się firma konsultingowa korzysta z usług psychografologa, który potrafi z dużą dokładnością określić, na ile osoba ubiegająca się o przyjęcie na określone stanowisko, rzeczywiście spełni oczekiwania zleceniodawcy.

 

 

 

Grafologii nie można nauczyć się z książki. Aby zrozumieć tą ciekawą metodę należy poznać i przyswoić sobie "klucz" do interpretacji charakteru pisma oraz wykonać szereg ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora. Weekendowe kursy są prowadzone we Wrocławiu, Łodzi i innych miastach Polski.

KURSY