Główna    Horoskopy i analizy   Kursy i konsultacje   Healing Art  Publikacje   O mnie    Mapa strony

 

Astropsychologia

 

Do poczytania:

Prosperita

Deepak Chopra

Myślenie kwantowe

Inspiracje Prosperity

Warsztaty

 

Uzdrawianie

Psychosomatyka

Wybaczanie

Wewnętrzne dziecko

Miłość bezwarunkowa

Kodowanie

Metoda Evelyn Monahan

Afirmacja

Mapa Marzeń

Felinoterapia

Żywioły

Aura Soma

Aromaterapia

Pure Art

Związki

Harmonia serca

Emocje

NAO

 

Czakry

Czakra 1

Czakra 2

Czakra 3

Czakra 4

Czakra 5

Czakra 6

Czakra 7

 

Numerologia

Systemy

Obliczanie

Liczby zwykłe

Liczby Doskonałe

Liczby karmiczne

Numerologia par

Nazwa firmy

Imiona

Kryształ

Cykle

Magiczne daty

Karmiczne warunki wcielenia

Liczby kobiecości

Harmonizacja

 

Astrologia

Astropsychologia

Karmiczna

Prognoza

Etyka

Domy lunarne

Punkty astrologiczne

Astrologia domów

 

Astrologia Wedyjska

 

Sny

Sen o mocy

Sen o zdradzie

Sen obietnica

Sen o śmierci

Sen o samochodzie

Sen o matrixie

Sen o dziecku

Sen o Mistrzu

Anioły

Reiki

Medytacja

Przebudzenie

Artykuły

Publikacje

Lektury

Linki

 

 

 

Jak wskazuje doświadczenie większość ludzi kojarzy astrologię wyłącznie z wróżeniem. Horoskop jest pojmowany zazwyczaj jako tajemnicze narzędzie poznawania przyszłości o mocy szklanej kuli lub kart Tarota. Nie przeczę - jest w astrologii dział zajmujący się prognozowaniem, a o samym procesie przewidywania przyszłości pisze tutaj. Jednak dla mnie astrologia to przede wszystkim narzędzie psychologiczne, idealne do określenia najistotniejszych spraw, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Horoskop urodzeniowy jest wspaniałym psychologicznym portretem, dzięki któremu możemy dokładnie poznać osobowość właściciela.

Każdy kto troszkę dogłębniej zajmuje się astrologią zauważy wnikliwość, z jaką jesteśmy w stanie opowiedzieć o danej osobie, patrząc wyłącznie w jej mandalę. I chociaż istnieje wiele metod pomagających nam rozpoznać charakter i naturę danego człowieka (grafologia, NAO, numerologia), astrologia pozostaje moim ulubionym narzędziem. Głównie ze względu na bogactwo informacji płynących z horoskopu. Zgodność wymowy planet ze stanem faktycznym uzasadnia symbolika.

Słowo "kosmos" oznacza w języku greckim porządek. Zatem głównym prawem panującym we wszechświecie jest ład i harmonia, podporządkowanie pewnym prazasadom. Astrologia zajmuje się badaniem tych właśnie prazasad. Odpowiadają one psychologicznym archetypom, których esencjonalne wzorce stanowią język umożliwiający zrozumienie sił i modeli życia jednostkowego i kulturowego. Archetyp wprowadzony do psychologii współczesnej przez C. G. Junga, to imperatyw zachowania i doświadczania świata zawsze obecny w psychice człowieka.

Symbolika astrologiczna jest wielopłaszczyznowa. Pokazuje biologiczny, psychiczny i duchowy poziom świadomości. Płaszczyzną odniesienia dla astrologii są planety naszego układu słonecznego, wliczając w to także Słońce i Księżyc. Aby właściwie zrozumieć astrologiczną symbolikę należy sięgnąć do istniejącego w naturze trójpodziału. Każdy człowiek jako mikrokosmos składa się z materii, psychiki, określanej też jako świadomość lub dusza, oraz ducha zwanego siłą życia, nadświadomością, bożą iskrą. Duch przedstawiany jest poprzez koło symbolizujące pełnię, jedność. Dusza to półkole, miseczka przyjmująca w siebie, obrazująca pojemność, wrażliwość. Ciało zapisywane jest w postaci krzyża, symbolu materii.

Słońce przedstawiane w postaci koła reprezentuje zasadę ducha, czyli jaźń. Księżyc wyrażający duszę, psychikę, zdolność asymilacji, emocje przedstawiany jest symbolem miseczki. Merkury łączy w sobie wszystkie trzy symbole i jako harmonijna integracja trzech zasad odpowiada za intelekt, wiedzę, komunikację, przekazywanie informacji. Jest jednym z elementów wchodzących w skład persony. U Wenus duch dominuje nad materią. To symbol systemu wartości i psychologiczna Anima. Po przeciwnej stronie stoi Mars, gdzie krzyżyk został zastąpiony strzałką, nadając mu kształt nieco falliczny. Tutaj materia dominuje nad duchem, reprezentując pierwotny instynkt, dynamizm i Animusa. Jowisz symbolizuje społeczne nakazy, podporządkowując materię psychice. Jest wskaźnikiem wiedzy, ekspansji, prawa i władzy. Saturn, wyrażając zmagania z materią poprzez dominację tejże nad duszą, pokazuje społeczne zakazy, ograniczenia, struktury i restrykcje. Obie te planety składają się na obraz cienia indywidualnego.

Kolejne ciała niebieskie przedstawiają archetypy kulturowe. Uran to Stary Mędrzec, czyli mistrz, niosący w sobie mądrość pokoleń. Neptun uosabia Wielką Matkę, a tym samym zdolność do poświęcenia i miłość do natury. Pluton jest archetypem cienia zbiorowego, prawa życia i śmierci, także transformacji. 

Pozostałe elementy horoskopu to Ascendent symbolizujący ego oraz Descendent i Medium Coeli wchodzące w skład persony, czyli maski i przedstawiające kolejno: kontakt z drugim człowiekiem, szczególnie z partnerem oraz ambicje i cele. Dwanaście znaków Zodiaku to dla planet dwanaście sposobów manifestacji archetypów. Dwanaście domów, nazywanych też sektorami, to sfery doświadczeń, miejsca, w których przejawiają się planetarne energie. Aspekty ukazują dynamizm i intensywność doświadczenia oraz napięcia zachodzące między zasadami.

Tyle symbolika. Oprócz tego każda planeta i każdy element w horoskopie pokazuje różne cząstki nas samych, naszych wewnętrznych wartości, lęków, oczekiwań, pragnień, ideałów, słabych punktów... Wyznaczników astrologicznych jest podobno tyle, że opis horoskopu dla jednego człowieka w formacie połączonych kartek A-4 zająłby około 300 km. Ma to sens, ponieważ każdy z nas astrologów pracuje tylko z wybrana częścią astrologicznych symboli, a i tak opowiadać o jednej mandali możemy tygodniami, miesiącami, latami... Bez przesady analizę horoskopu można nazwać "niekończącą się opowieścią"...

Bogusława M. Andrzejewska