ówna    Horoskopy i analizy   Kursy i konsultacje   Publikacje   O mnie    Mapa strony

 

Dalaj Lama

 

Do poczytania:

Prosperita

Deepak Chopra

Myślenie kwantowe

 

Psychosomatyka

Wybaczanie

Afirmacja

Evelyn Monahan

Wewnętrzne Dziecko

Medytacja

Miłość bezwarunkowa

Terapie inne

 

Związki

Harmonia serca

Emocje

NAO

 

Czakry

Numerologia

Astrologia

Astrologia Wedyjska

Sny

 

Ascendencja

Duchowość

Rozwój

Oczyszczanie

Ochrona

Antakarana

Promienie

Karma

Atlantyda

Prosperita

Światło

Podnoszenie energii

Wyższe czakry

Smoki

Jednorożce

Orby

Channeling

 

Anioły

Hierarchie

Regent

Słoneczny

Archanioły

Archaii

Elohim

Barwne promienie

Modlitwy

Afirmacje

Karty Aniołów

Arkana

Królestwa

Opowieści

Wiersze

Książki

Talie

 

Reiki

Co to jest Reiki?

Historia

Udzielanie

Wymiana energetyczna

Mistrzowie

Uzdrawianie w Reiki

Delikatność

Krąg Reiki

Reiki i radość

Źródło młodości

Książki i strony

 

Duchowe cytaty

Rozmowy z Bogiem

Wojownik Światła

Dalaj Lama

Eckhart Tolle

Osho

Eben Alexander

Louisa L. Hay

Sanaya Roman

Thich Nhat Hanh

 

Artykuły

Publikacje

Lektury

Linki

 

 

Obecny XIV Dalaj Lama Tybetu, którego pełne imię brzmi: Dżamphel Ngałang Lobsang Jesie Tenzin Giaco, przyszedł na świat 6 lipca 1935 roku w miejscowości Tacker, w prowincji Amdo. Jest 74 emanacją Bodhisattwy Współczucia - Awalokiteśwary (Czenreziga). W 1940 zostaje oficjalnie ogłoszony duchowym przywódcą Tybetu. W 1953 otrzymuje ogromnie ważną inicjację "Kalaczakry", a rok później przyjmuje pełne święcenia buddyjskie. Niestety, już 17 marca 1959 roku zostaje zmuszony do ucieczki z rodzinnego kraju i szukania pomocy za granicą. Nieoficjalną stolicą Tybetu staje się położona w Indiach Dharamsala. Niestrudzone starania na rzecz przywrócenia niepodległości Tybetu i pełna współczucia postawa wobec prześladowców zjednują mu sympatię świata i sprawiają, że w grudniu 1989 roku otrzymuje pokojową Nagrodę Nobla. Wyrocznia uprzedza, że jest to ostatni Dalaj Lama Tybetu...

Tyle króciutkiej biografii Jego Świątobliwości. Poniżej fragmenty jego wypowiedzi, które odnalazłam w książkach, pisanych niesłychanie prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Większość jego prac może czytać osoba nie zajmująca się buddyzmem i nie mająca na ten temat wiedzy. Każdy cytat jest prawdziwym rarytasem, prawdziwym okruchem mądrości. Wybrałam niewiele, ale tych pereł jest tam mnóstwo...

     "Obserwujcie umysł przez cały czas. Szczególnie, jeśli medytujecie nad umysłem przebudzenia, powinniście zawsze mówić o zaletach innych ludzi i wychwalać je, a ukrywać własne."

        "Nie wystarczy po prostu coś usłyszeć albo przeczytać; powinniście się starać wykorzystywać nauki w praktyce duchowej, ponieważ jedynie wtedy przyniosą one prawdziwy pożytek"

        "Stan oświecenia, którego poszukujemy, jest wolnością od ciężaru przeszkadzających uczuć. W swej prawdziwej naturze umysł jest czysty... Nie da się jednak wyeliminować negatywnych uczuć poprzez usunięcie niektórych komórek mózgu, nawet za pomocą najnowocześniejszych technik chirurgicznych. Można to osiągnąć wyłącznie dzięki przekształceniu umysłu."

        "Bycie odpowiedzialnym za ból i niszczenie ludzi i innych czujących istot oznacza bycie raczej złą mocą niż człowiekiem. Tak więc uczyńcie ludzkie życie czymś wartościowym, a nie destruktywnym."

         "Miłość i współczucie są często niestety tylko przywiązaniem. Wypływa ono z przekonania, ze cos jest nasze lub jest dobre dla nas. To właśnie jest przywiązanie. Kiedy nastawienie danej osoby do nas zmienia się, natychmiast znika poczucie bliskości z nią. Prawdziwe współczucie rozwija pragnienie przynoszenia jej szczęścia i radości niezależnie od jej reakcji i uczuć, które do nas żywi."

         "Uczucia mogą być pozytywne lub negatywne. W wypadku gniewu mamy do czynienia z emocją negatywną. Jej cechą jest to, że bezpośrednio stwarza poczucie braku szczęścia i powoduje niepokój. W efekcie wywołuje działania, które przynoszą krzywdę innym, a to sprowadza ból i cierpienie na nas samych."

         "Nawet jeśli zgromadziło się pewną ilość negatywnego potencjału karmicznego, istnieje wciąż możliwość zrównoważenia go poprzez nagromadzenie pozytywnych działań. Wszystko zależy od nas samych."

         "Osoba przepełniona nienawiścią wytwarza bardzo negatywne wibracje, które wyczuwają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta - to prawie tak, jakby z wnętrza tej osoby wydobywała się para... Wybuch gniewu lub nienawiści powoduje również całkowite wyłączenie najlepszej części mózgu, a mianowicie tej odpowiedzialnej za zdolność rozróżniania dobra i zła oraz przewidywania krótko- i długofalowych konsekwencji naszych działań."

         "Wszyscy mówią o pokoju, ale nie możemy realizować pokoju zewnętrznego, o ile w nas samych zamieszkuje złość czy nienawiść. Nie do pogodzenia jest również pragnienie pokoju z wyścigiem zbrojeń. Broń atomowa uznawana jest za metodę odstraszającą, ale wydaje mi się, że na dłuższą metę nie jest to ani mądry, ani skuteczny sposób."

          "Religie są jak lekarstwa - sprawdzają się, gdy dotyka nas choroba, a nie wtedy, gdy jesteśmy zdrowi. Kiedy zdrowie nam dopisuje, nie pokazujemy innym fiolek mówiąc: >To lekarstwo jest doskonałe, bardzo drogie i ma piękny kolor<. Niezależnie od wyglądu, jedyna funkcja leków jest leczenie chorób. Jeżeli obecnie nie mają żadnej roli do spełnienia i nie sa do niczego potrzebne, nie ma sensu się nimi przechwalać."

         "Jeśli chodzi o wybór wyznania, sądzę, że decyzja ta musi uwzględniać nasze duchowe preferencje. Dla mnie na przykład najlepszy jest buddyzm, co nie oznacza, że jest on najlepszy dla wszystkich. Niektórzy ludzie najlepiej odnajdują się w tradycjach chrześcijańskiej, muzułmańskiej czy żydowskiej, opartych na koncepcji Stwórcy. Rzeczą niezwykłej wagi jest wybranie takiego systemu religijnego, który uznamy za najodpowiedniejszy dla nas."

 Polecam gorąco wspaniałe książki Jego Świątobliwości Dalaj Lamy:

 • "Uzdrawianie gniewu" 
 • "Sztuka szczęścia" (napisana z H. Cutlerem)
 • "Radość życia i umierania w pokoju" 
 • "Moc współczucia" 
 • "Otwieranie oka mądrości"
 • "Wolność na wygnaniu"
 • "Droga do wolności"
 • "Przebudzanie umysłu, rozświetlanie serca"
 • "Ścieżka do błogości"
 • "Ścieżka do spokoju"
 • "Otwarte serce"
 • "Sztuka szczęścia w pracy"
 • "Buddyjska ścieżka do pokoju"
 • "Jak praktykować"
 • "Jak umierać i żyć lepszym życiem"
 • "Wszechświat w atomie"
 • "Krąg miłości Dalajlamy"